تاریخ ارسال:15:22 - 1397/02/29
(منافقان به پندار خود) با خداوند و مؤمنان نیرنگ مى‏كنند در حالى كه جز خودشان را فریب نمى‏دهند، امّا نمى‏فهمند!

به گزارش دفتر امام جمعه شهرستان نیکشهر تفسیر قرآن در روز دوم ماه مبارک رمضان

يُخَدِعُونَ اللَّهَ وَالَّذِينَ ءَامَنُواْ وَمَا يَخْدَعُونَ إِلّا أَنْفُسَهُمْ وَ مَا يَشْعُرُونَ‏

 

«شعور» از ریشه‏ى «شَعر» به معناى مو مى‏باشد. كسى كه داراى فهم دقیق و موشكافانه باشد، اهل درك و شعور است. بنابراین منافق گمان مى‏كند كه دیگران را فریب مى‏دهد، زیرا درك درست ندارد. «لایشعرون»
مراد از حیله ومكر منافقان با خدا، یا خدعه ونیرنگ آنان با احكام خدا و دین الهى است كه آن را مورد تمسخر و بازیچه قرار مى‏دهند و یا به معناى فریبكارى نسبت به پیامبر خداست. یعنى همان‏گونه كه اطاعت و بیعت با رسول‏خدا، اطاعت و بیعت با خداست(162) و خدعه با رسول‏خدا به منزله خدعه با خدا مى‏باشد كه روشن است این گونه فریبكارى و نیرنگ بازى با دین، خدعه و نیرنگ نسبت به خود است. چنانكه اگر پزشك، دستور مصرفِ دارویى را بدهد و بیمار به دروغ بگوید كه آنها را مصرف كرده‏ام، به گمان خودش پزشك را فریب داده و در حقیقت خود را فریب داده است كه فریب پزشك، فریب خود است.
برخورد اسلام با منافق، همانند برخورد منافق با اسلام است. او در ظاهر اسلام مى‏آورد، اسلام نیز او را در ظاهر مسلمان مى‏شمارد. او در دل ایمان ندارد و كافر است، خداوند نیز در قیامت او را با كافران محشور مى‏كند.
در روایتى از پیامبر اكرم‏صلى الله علیه وآله مى‏خوانیم: ریاكارى، خدعه با خداوند است.(163)
قرآن، بازتاب كار نیك و بد انسان را براى خود او مى‏داند. چنانكه در این آیه مى‏فرماید: خدعه با دین، خدعه با خود است نه خدا. و در جاى دیگر مى‏فرماید: «اِن أحسنتم أحسنتم لانفسكم و اِن أسأتم فلها»(164) اگر نیكى كنید، به خود نیكى كرده‏اید و اگر بدى كنید، به خود كرده‏اید.  یا در جاى دیگر مى‏فرماید: «ولا یَحیق المَكر السیّى‏ء الاّ بَاهلِه»(165) نیرنگ بد، جز سازنده‏اش را فرا نگیرد.

 

 

پيش نمايش

 

CAPTCHA
پرسش
Fill in the blank.